پرشین یو

» گیاهی که سبب درمان آلزایمر می شود

گیاهی که سبب درمان آلزایمر می شود ۲۷ بهمن ۱۳۹۲

89

آلزایمر بیماری است که بیشتر به سراغ افراد مسن می رود. این موضوع هم برای فرد و هم خانواده ی وی بسیار آزار دهنده است. در این مطلب شما را با گیاهی آشنا می کنیم که بوییدن آن سبب بهبود وضعیت ذهنی فرد می شود.

قدیمی ترین نرگس زارهای ایران متعلق به شهرستان بهبهان در شرق خوزستان است که قدمت آن به دوران قبل از میلاد مسیح بازگشته و در حال حاضر برای حفظ بقای خود به توجه ویژه مسئولان نیاز دارد.

گل نرگس را می توان در دشتها و کوهپایه های زاگرس در استان های ایلام، لرستان ، خوزستان ، فارس ، کهگلویه و بویر احمد مشاهده کرد.

این گل در جشنواره گل هلند رتبه نخست را به خود اختصاص داده و و در ایران به علت نبود آگاهی و معرفی کافی و عدم تبلیغ درباره آن و شناسانده نشدنش تاکنون از خاستگاه آن اطلاعات کافی منتشر نشده است.

گل دهی نرگس همه ساله از نیمه دوم سال آغاز و تا پایان بهمن و گاهی نیز نیمه اول اسفند در بهبهان ادامه دارد. در اصل هر وقت گل نرگس وجود دارد سرما هم در کنار آن ادامه دارد.

در نرگس زارهای بهبهان چهار نوع گل نرگس شناسایی شده است که نرگس شهلا وسعت بیشتری را در این مناطق به خود اختصاص داده است.

از انواع دیگر گل نرگس هم می توان به پُر پر یا شصت پر، پنجه گربه ای و مسکین اشاره کرد که با وجود همه مزیتهایی که گل نرگس دارد این گل سهم ناچیزی از گردشگری گل را به خود اختصاص داده است.

سخنگوی انجمن دوستداران میراث فرهنگ خوزستان در خصوص گل نرگس گفت: نرگس در بهبهان به صورت انبوه و به صورت جزئی در شهرهای باغملک، رامهرمز و مسجدسلیمان کشت می شود.

مجتبی گهستونی افزود: تا سال ۱۳۵۰ در بهبهان بیش از ۷۰۰ هکتار مزرعه کشت گل نرگس وجود داشت که هم اکنون در بهترین حالت به ۵۰ هکتار می رسد. در دهه ۴۰ تعدادی هلندی با مراجعه به نرگس زارهای بهبهان مقداری از پیازهای نرگس را به منظور تکثیر به هلند منتقل کردند و اقدام به پرورش این گل کردند، بر روی هر شاخه گل نرگس بهبهان دو تا ۱۰ شکوفه گل و گاهی تا بیش از ۲۰ شکوفه نیز مشاهده شده است. هلندی ها به خاطر علاقه به گل نرگس نام یکی از خیابانهای خود را بهبهان نامگذاری کرده اند.

بیماران مبتلا به آلزایمر گل نرگس بو کنند

گهستونی عنوان کرد: طبق اظهار نظر پزشکان، افراد مبتلا به بیماری آلزایمر با بو کردن این گل امکان درمان پیدا می کنند. تا پیش از انقلاب و تسطیح اراضی برای کاربری های مختلف، بهبهان بیش از ۳۰ گلزار نرگس داشت که این تعداد هم اکنون به تنها پنج مزرعه رسیده است که بزرگترین نرگس زار بهبهان متعلق به اداره منابع طبیعی بهبهان و در اجاره غلامحسین مکی است که با هدف حفظ و پرورش گل نرگس این باغ را اجاره کرده است.

بخشی از تولیدکنندگان گل نرگس، محصول خود را به کشورهای حاشیه خلیج فارس ارسال می کنند که تا شاخه ای چهار دینار (هزار تومان) به فروش می رسد اما در داخل کشور، یک شاخه گل به قیمت ۱۰۰ تومان عرضه می شود.

به گفته آصفی از تولید کنندگان گل نرگس بهبهان، به دلیل عدم حمایت مسئولین استان و متولیان باغبانی بیش از ۹۰ درصد گل تولیدی خوزستان به تهران حمل می شود و با قیمت گزافی به خوزستان برگشت داده می شود که در این فرآیند بخشی از کیفیت گل کاسته می شود.

کاشت گل نرگس در بهبهان می تواند برای هزار نفر ایجاد شغل کند

وی افزود: با اندکی حمایت و با همت مسئولین به خصوص استانداری و شهرداری می توان از طریق کشت و فروش گل نرگس هر ساله برای یک هزار نفر اشتغال ایجاد کرد.

آصفی بیان کرد: در هر هکتار مزرعه گل نرگس از ۲۰۰ هزار تا یک میلیون پیاز گل نرگس قابلیت کشت وجود دارد، این گل علاوه بر تولید سالانه با تکثیر طبیعی پیاز هم به تولید می رسد که با یک بار کاشت پیاز گل، برای برداشت در فصلهای بعد دیگر نیازی به کاشت پیاز نیست.در صورت توجه به این چرخه اشتغال و سرمایه گذاری می توان به گردشگری گل نیز دست یافت.

این تولید کننده چند شغله بودن تولیدکنندگان گل نرگس، عدم بازاریابی مناسب، عدم خرید گل از سوی دولت، دریافت هزینه های فراوان از صاحبان مزارع، عدم توجه به جنبه های گردشگری، فقدان یک موسسه حمایتی و پژ‍وهشی درباره گل نرگس را از جمله دلایل عدم موفقیت این گل عنوان کرد.

غلامحسین مکی یکی دیگر از تولیدکنندگان بزرگ گل نرگس نیز اظهار داشت: در مزرعه اش چون از سموم شیمیایی استفاده نمی شود مجموعه گل های بومی و غیربومی نیز در کنار سایر گلها قابل مشاهده است که از جمله آنها می توان به گل های شب بو، سوسن، گلایل و زنبق اشاره کرد.در نرگس زار ۲۰ هکتاری خود تا سال ۱۳۷۵ نزدیک به ۷۰۰ هزار گل نرگس تولید می شد اما هم اکنون به بیش از پنج میلیون شاخه گل رسیده است.

از نظر بهبهانی ها گل نرگس به نام مادر امام زمان (عج) متبرک شده و عرق پیشانی حضرت عباس محسوب می شود.

به هر حال تولید کنندگان گل نرگس در بهبهان انتظار دارند مدیران متولی امر کشاورزی در استان خوزستان توجه بیشتری به آنها و نرگس زارهایشان داشته باشند تا این گل بتواند نقش بیشتری را در بازار صادرات کشور و اشتغال زایی منطقه داشته باشد.

همچنین این پرورش دهندگان گل نرگس انتظار دارند جشنواره ای همانند گلابگیری در کاشان برای برداشت گل نرگس بهبهان نیز ترتیب داده شود تا مردم بیشتری برای این امر به بهبهان و نرگس زارهای آن مراجعه کنند و اقتصاد منطقه رونق گیرد.

بیوگرافی نویسنده

مشاهده تمامی 330 پست

مطالب مشابه

ارسال دیدگاه

به نکات زیر توجه کنید

  • نظرات شما پس از بررسی و تایید نمایش داده می شود.
  • لطفا نظرات خود را فقط در مورد مطلب بالا ارسال کنید.


برچسب ها